Рекомендации педагога-психолога родителям, чьи дети сдают выпускные экзамены.

ЭМОЦИОНАЛДЫҚ КҮЙДІ ТҰРАҚТАНДЫРУ.

Құрметті ата-аналар,  Балаларыңыздың жетістігі сізге байланысты. Әрқашан балаңыздың жетістігіне сеніңіз. Балаңызға уақытты ұйымдастыруға көмектесіңіз, оның эмоционалдық күйіне және тамақтануына ерекше назар аударыңыз. «Жалықтыратын» лекциялар ұйымдастырмаңыз, балаңызбен оның өмірі туралы сөйлесіңіз. Бұл жалпы шындық, бірақ маған сеніңіз, бұл шынымен көмектеседі.

Құрметті ата-аналар, балаңыздың жан дүниесінде көптеген сезімдер бар екенін есте сақтаңыз.

Қарау баланың сізден басқа ешкім әл-ауқатын уақытында байқай алмайды және баланың жағдайының нашарлау кезінде  көмегің көрсете аласыз.

Балаңыздың емтиханда қанша ұпай алатынына алаңдамаңыз, емтиханнан кейін баланы сынамаңыз. Кез келген жолмен қолдау көрсетіңіз. Балаңызға ұпай саны оның қабілеттерінің тамаша өлшемі емес деген идеяны сіңіріңіз.

Көтермеңіз емтихандар қарсаңында баланың мазасыздануы - бұл сынақ нәтижесіне теріс әсер етуі мүмкін. Ата-ананың толқуы әрқашан балаға беріледі, ал егер ересектер шешуші сәтте өз эмоцияларын жеңе алса, балалар жас ерекшеліктеріне байланысты эмоционалды түрде өзін ұстай алмауы мүмкін.

Емтиханды сәтті тапсыру көбінесе ата-аналардың көңіл-күйіне және бұған деген көзқарасына байланысты екені ешкімге құпия емес. Балаларыңызға емтиханға дайындалуға көмектесетін бірнеше кеңестер:

Өзіңізді уайымдамаңыз! Балаңызға ұпай саны оның қабілеттерінің тамаша өлшемі емес деген идеяны сіңіріңіз.

Балалардың көңілін көтеріңіз оларды жақсы істері үшін мадақтаңыз.

Емтихан қарсаңында балаңыздың жеткілікті демалып, ұйықтайтынына көз жеткізіңіз. Дайындық режимін бақылаңыз, шамадан тыс жүктемелерге жол бермеңіз. Үзіліс жасау үшін уақытында кеңес беріңіз. Оған шаршауды күтпестен демалу шамадан тыс жұмыстың ең жақсы емі екенін түсіндіріңіз.

Емтихан алдында түнде балаңыздың көп тынығуына көз жеткізіңіз. Емтихан алдында кешке дайындықты тоқтатып, серуендеп, шомылып, уақытында ұйықтайтынына келісіңіз. Соңғы он екі сағатты білімге емес, денені дайындауға жұмсау керек.

Тікелей, емтиханға дайындалу кезінде допингсіз істеу маңызды (кофе, қою шай, энергетикалық сусындар, өйткені жүйке жүйесі қазірдің өзінде шегінде). Жұмыс істеп тұрған теледидар, радио айтарлықтай зиян келтіруі мүмкін. Бала дайындық кезінде музыка тыңдай алады, бірақ бұл музыка сөзсіз, аспаптық болсын.

Оң және теріс эмоцияларға тағам да әсер етуі мүмкін. Сондықтан біздің кеңесіміз жақсы көңіл-күйді сақтағысы келетіндерге арналған.

Құлпынай -өте дәмді және сонымен қатар ол жағымсыз эмоцияларды тез бейтараптайды. Дозасы кем дегенде 150-200 грамм.

Банандар -құрамында миға қажетті серотонин заты бар.

Шоколад- стресстік, жүйкелік жағдайларда көмектеседі.

Тәрбиешіге төлеген ақшамен баланы сөкпе. Бұл кінә сезімін тудыруы мүмкін, бұл көбірек стрессті білдіреді.

Емтихандарды жақсы тапсыру үшін таудай алтын уәде бермеңіз. Дайындық кезінде бала емтихан мен оның нәтижелерінен гөрі марапат туралы көбірек ойлайды, ол емтиханның өзіне зейінін аудара алмайды.

Балаларды мадақтау, өздеріне деген сенімдерін арттыру.

Балаға сенім білдіру үшін ата-ананың батылдығы мен келесі әрекеттерді орындауға деген ұмтылысы болуы керек:

• балаңыздың өткен сәтсіздіктерін ұмытыңыз;
  • оған осы тапсырманы жеңетініне сенімді болуға көмектесу;
  • өткен жетістіктерді еске түсіріп, қателіктерді емес, оларға қайта оралу.

Балаларды қолдайтын сөздер бар, мысалы: «Сені біле тұра, сенің бәрін жақсы орындайтыныңа сенімдімін», «Сен мұны өте жақсы жасайсың». Сіз жеке сөздер, жанасулар, бірлескен әрекеттер, физикалық қатысу, мимика арқылы қолдау көрсете аласыз. Психологиялық қолдау балалар мен ересектер арасындағы қарым-қатынасты жақсартатын маңызды факторлардың бірі болып табылады. Осылайша, ата-ана баласына қолдау көрсету үшін:

1. Күшті жақтарға сүйеніңіз.
  2. Оның қателіктерін көрсетуден аулақ болыңыз.
  3. Балаға деген сенім, оның қабілетіне сену, жанашырлық таныту.
  4. Үйде достық пен сыйластық атмосферасын құру, оған деген сүйіспеншілік пен құрметті көрсете білу және көрсету.
  5. Балаңызды қолдаңыз. Оның сезімін түсінетініңізді көрсетіңіз.

Отбасы жайлы әлеуметтік-психологиялық жағдай жасауды қамтамасыз ете алады, күйзеліс пен мазасыздықты азайтады. Ата-аналар баланың жеке ерекшеліктерін ескеріп, тиісті мамандардың көмегіне жүгініп, қолдау стратегиясын алдын ала ойластыруы керек.

Міндетті түрде олардың өзіне деген сенімділігін арттырыңыз, себебі бала сәтсіздіктен қаншалықты қорқатын болса, соғұрлым қателесу ықтималдығы артады.

Есіңізде болсын, емтиханға дайындық кезінде балаларыңыздың эмоционалды қолдауы өте маңызды. Оларды мадақтап, мадақтауды ұмытпаңыз!

Жаңартылған күні: 17.10.2023 14:31
Құрылған күні: 17.10.2023 14:34